Zawartość związków polifenolowych i aktywność przeciwutleniająca w odmianach cebuli żółtej i czerwonej

cebula żółta, cebula czerwona, związki polifenolowe, potencjał antyoksydacyjny.

Celem pracy była ocena zawartości związków fenolowych i ich aktywności antyoksydacyjnej w surowej cebuli żółtej (odmian: Cyklop, Harley, Stuttgarter Riesen) i czerwonej (Red Baron). Zawartość związków biologicznie czynnych wyznaczono stosując metodę ultra chromatografii cieczowej. W potencjał przeciwutleniający oznaczono trzema
metodami: DPPH, FRAP i ABTS. W próbkach cebuli zidentyfikowano osiem pochodnych kwercetyny i dwa pochodne izoramnetyny. Całkowita zawartość związków fenolowych w trzech odmianach żółtej cebuli wahały się od 267,38 (w Cyklop) do 168,91 mg/100 g suchej masy (w Stuttgarter Riesen). Najwyższa zawartość związków fenolowych występowała w Red Baron (445,98 mg/100 g suchej masy).

mgr inż. Sabina LACHOWICZ
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu