Wpływ dodatku trehalozy na wybrane parametry jakości miękiszu chleba pszennego

właściwości sorpcyjne, model GAB, czerstwienie.

Chleb uznawany jest za rodzaj pożywienia charakterystyczny dla całej zachodniej cywilizacji. Niestety szybkie tempo zmian prowadzących do utraty świeżości w zakresie przede wszystkim właściwości organoleptycznych powoduje stałe poszukiwanie metod służących wydłużeniu czasu, w którym produkt zachowuje cechy jakościowe na optymalnym poziomie. Straty wynikające z tzw. czerstwienia chleba stanowią znaczący problem gospodarczy, szczególnie w warunkach uprzemysłowionej i scentralizowanej produkcji. Termin czerstwienie utożsamiany jest ze stopniowym obniżaniem akceptacji pieczywa przez konsumentów, które uwarunkowane jest zmianami chemicznymi i fizycznymi zachodzącymi w skórce i miękiszu. Znaczący wpływ na intensywność czerstwienia pieczywa wywiera redystrybucja wody zarówno na poziomie makro-, jak i mikroskopowym. Dlatego też struktura cząsteczkowa głównych składników miękiszu chleba i dyfuzja wody w skali makro- i mikro- poddawana jest rozległym badaniom w zakresie roli wody w czerstwieniu chleba. O trwałości pieczywa decyduje bowiem jego rodzaj oraz zastosowane dodatki. Celem niniejszej pracy było porównanie wpływu dodatku trehalozy na właściwości sorpcyjne miękiszu pieczywa pszennego wyprodukowanego w warunkach laboratoryjnych na bazie mąki pszennej, luksusowej typ 550, ze zróżnicowanym (0; 0,5; 1,0 i 1,5%) w stosunku do mąki dodatkiem α,α- trehalozy.
Badania właściwości sorpcyjnych miękiszu obejmowały:

• Ocenę zawartości i aktywności wody w miękiszu chleba.
• Określenie i porównanie przebiegu izoterm sorpcji charakterystycznych dla miękiszu chleba
na podstawie testu t-Studenta dla par wiązanych.
• Oszacowanie parametrów równania GAB na podstawie danych empirycznych opisujących krzywe sorpcji miękiszu chleba w celu określenia wpływu zróżnicowanego dodatku trehalozy na stan kompleksów skrobiowo-białkowych warunkujących stopień uwodnienia badanych struktur.

Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że zastosowanie dodatku trehalozy w ilości do 1,0% powoduje systematyczne pogarszanie sorpcyjności miękiszu chleba i sprzyja jego przyspieszonemu starzeniu się w wyniku intensyfikacji procesu czerstwienia i wysychania pieczywa. Podniesienie dodatku trehalozy w pieczywie do 1,5% nie zmienia właściwości sorpcyjnych miękiszu w porównaniu z próbką kontrolną.

dr hab. inż. Aneta OCIECZEK prof. nadzw. AMG
Akademia Morska w Gdyni