WIEDZA STUDENTEK NAUKI O ŻYWNOŚCI NA TEMAT SUPLEMENTACJI DIETY KWASEM FOLIOWYM

kwas foliowy, foliany, suplementacja diety, żywność wzbogacona.

Celem pracy była ocena wiedzy studentek na temat znaczenia kwasu foliowego w diecie kobiet w wieku rozrodczym. Zastosowano metodę wywiadu pośredniego – ankietę. W badaniu wzięły udział studentki Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uzyskane wyniki zostały zinterpretowane i porównane z wynikami badań innych autorów podejmujących tematykę wiedzy społeczeństwa na temat roli kwasu foliowego w diecie człowieka. Na podstawie przeprowadzonych badań własnych stwierdzono, że wiedza młodych kobiet, z których większość zadeklarowała chęć posiadania dzieci w przyszłości, na temat roli, spożycia i źródeł kwasu foliowego jest niewystarczająca. Należy zatem podejmować działania, które będą tę wiedzę upowszechniały, angażując w nie obok mediów także przedstawicieli służby zdrowia, która zdaniem ankietowanych pełni niewystarczającą rolę wśród źródeł informacji na temat kwasu foliowego.

Marta CZARNOWSKA, Aleksandra NOWOTKA,
Dominika JAKUBOWSKA, Elżbieta GUJSKA, Joanna MICHALAK