METODY OCZYSZCZANIA GLICERYNY Z PRODUKCJI BIODIESLA

DOI: 10.19202/j.cs.2016.01.09

biodiesel, gliceryna, oczyszczanie.

Praca ta poświęcona jest wybranym metodom oczyszczania fazy glicerynowej z produkcji biodiesla oraz jej ponowne zagospodarowanie. Przedstawiono najczęściej stosowane metody oczyszczania: destylację próżniową, metody membranowe oraz adsorpcję węglem aktywnym. Kombinacja kilku z tych metod pozwala skutecznie uzyskać glicerynę farmaceutyczną.
W wyniku rosnącego popytu na biodiesla również znacząco wzrasta z każdym rokiem ilość gliceryny na światowym rynku. Zagospodarowanie fazy glicerynowej jest bardzo istotnym elementem wspierającym produkcję biodiesla zarówno w aspekcie ekologicznym, jak i ekonomicznym. Oczyszczona gliceryna może być wykorzystana w wielu cennych produktach, takich jak: wodór, epichlorohydryna, 1,3–propanodiol.

prof. dr hab. inż. Bronisław BUCZEK
mgr inż. Jakub RADZKI