CHARAKTERYSTYKA I WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWE SUROWCÓW MIĘTOWYCH

DOI: 10.19202/j.cs.2016.01.10

mięta, surowiec spożywczy, surowiec farmaceu-tyczny, surowiec kosmetyczny.

Praca zawiera opis surowców pochodzących z różnych gatunków, odmian i taksonów ro-ślin z rodzaju Mentha, z wyszczególnieniem surowców farmaceutycznych, spożywczych i kosmetycznych. Podano nazewnictwo ważniejszych użytkowych gatunków mięty. Szczegó-łowo scharakteryzowano wymagania jakościowe miętowych surowców farmakopealnych. Zestawiono wykaz miętowych surowców kosmetycznych wraz z ich funkcją w kosmetyku. Opisano możliwości oraz najczęstsze zastosowania spożywcze i gastronomiczne surowców miętowych zarówno w postaci świeżej, jak i przetworzonej.

dr inż. Anna KIEŁTYKA-DADASIEWICZ1,2,
dr n. farm. Agata JABŁOŃSKA-TRYPUĆ1,3,