ZNACZENIE ŚWIADOMOŚCI KLIENTÓW W ZAKRESIE WYBRANYCH SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA

jakość, system zarządzania, zarządzanie środowi-skowe, proces, zintegrowane systemy zarządzania, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy.

Obecnie przedsiębiorstwa są coraz bardziej świadome, że aby osiągnąć sukces i utrzymać konkurencyjną i stabilną pozycję na rynku, bardzo ważne jest nie tylko maksymalizowanie satysfakcji klientów poprzez dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług, ale także wye-liminowanie wpływu swojej działalności na środowisko, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników w miejscu pracy.
Celem niniejszej pracy jest zwrócenie uwagi na realizację wybranych systemów zarządza-nia oraz ich integracji w zakresie przedsiębiorstw działających na rynku słowackim, ma na celu zidentyfikowanie i ocenę idei, postaw i świadomości klientów i konsumentów w kwestii wybranych systemów zarządzania, szczególnie dla systemów zarządzania jakością, systemów zarządzania środowiskowego i zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem w miejscu pracy.
Coraz więcej konsumentów interesuje się problemami środowiskowymi i socjalnymi spo-łeczeństwa. Decydując się na zakup produktów lub usług, konsumenci postrzegają ceny i jakość, ale również biorą pod uwagę fakt, czy organizacja jest odpowiedzialna społecznie. Realizacja poszczególnych systemów zarządzania w celu poprawy wydajności i systematycz-ne zarządzanie przedsiębiorstwem może powodować nieprzejrzystość i obciążenia administra-cyjne. Dlatego też firmy starają się łączyć różne systemy zarządzania w jeden zintegrowany system zarządzania w oparciu o zasady zarządzania procesami oraz wymaganiami harmonijnej integracji systemów zarządzania.

dr Marta KARKALÍKOVÁ
University of Economics in Bratislava