OCENA WDRAŻANIA METODY 5S W PRZEDSIĘBIORSTWIE. STUDIUM PRZYPADKU

5S, lean management, Kaizen, eliminacja mar-notrawstwa, wydajność.

Praca prezentuje metodę 5S wspomagającą zarządzanie jakością oraz ograniczającą mar-notrawstwo wdrożoną w przedsiębiorstwie chemicznym Nicols położonym w Trawnikach. Przedstawiono proces wdrażania wraz z poszczególnymi etapami wprowadzania zasad 5S. Po okresie 1,5 roku wśród pracowników przedsiębiorstwa przeprowadzono ankietę, której celem była ocena procesu wdrażania metody 5S. Jej wyniki pozwalają stwierdzić, że wprowadzenie metody 5S w pozytywny sposób wpływa na wizerunek firmy oraz poprawia jej pozycję wśród konkurentów dzięki eliminacji marnotrawstwa, zwiększeniu wydajności i efektywności pracy.

mgr inż. Anna KRAWCZUK
dr hab. inż. Sławomir KOCIRA