BADANIA WYTRZYMAŁOŚCI PAPIEROWYCH TULEI

tuleje papierowe, wytrzymałość na rozciąganie, odbojność

Tuleje papierowe stanowią wyroby złożone z kilku do kilkunastu warstw papieru. Wielo-warstwowe tuleje papierowe są stosowane do nawijania różnego rodzaju taśm, folii, włókien, kabli, etykiet oraz wielu innych materiałów, jako materiału opakowaniowego oraz w budownictwie jako szalunki do wytwarzania słupów betonowych.
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki naszych badań doświadczalnych dotyczących parametrów wytrzymałościowych wielowarstwowych tulei papierowych złożonych z różnej liczby warstw papieru o zróżnicowanej gramaturze. Zaobserwowano, że wytrzymałość papierowych tulei nieliniowo wzrasta wraz ze wzrostem liczby warstw papieru tworzącego tuleję. Jednocześnie stwierdzono, że zwiększenie gramatury papieru stosowanego do wytwarzania tulei zwiększa wytrzymałość tych tulei na zgniatanie.
Stwierdzono również, że odbojność wielowarstwowych tulei papierowych nieliniowo wzrasta wraz ze wzrostem gramatury papieru oraz ze wzrostem ogólnej liczby warstw papieru obecnych w badanych tulejach.

Agnieszka SIUDA, Ryszard ZIELIŃSKI
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu