BADANIA PRZYDATNOŚCI UŻYTKOWEJ WYROBÓW JAKO SPOSÓB NA POPRAWĘ JAKOŚCI ARTYKUŁÓW KONSUMPCYJNYCH TRWAŁEGO UŻYTKU

certyfikacja dobrowolna, badania przydatności użytkowej, artykuły konsumpcyjne trwałego użytku.

Celem artykułu jest wskazanie na istotność badań przydatności użytkowej wyrobów w procesie kształtowania ich jakości. W pracy przedstawiono na gruncie teorii zagadnienia użyteczności wyrobu i metody jej weryfikacji oraz przytoczono dwa przykłady testów konsumenckich sprzętu AGD oraz wyrobów tekstylnych. Dokonano również analizy i oceny wyników badań przydatności użytkowej przeprowadzonych dla wybranej grupy artykułów konsumpcyjnych trwałego użytku przez jednostkę zewnętrzną w ramach procesu certyfikacji wyrobu. Wykazano, że poziom jakości funkcjonalnej wyrobów poprawił się w wyniku uwag uwzględnionych przez producentów.

Anna MICHALSKA, Alicja MALESZKA

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Towaroznawstwa,  Katedra Przyrodniczych Podstaw Jakości