INNOWACJE TECHNOLOGICZNE W RECYKLINGU KONCENTRATÓW CYNKU

recykling, proces przewałowy, odpady cynkonośne.

Procesy recyklingu stają się coraz bardziej popularne, zważywszy na realizację założeń zrównoważonego rozwoju. Do czynników, które determinują rozwój technologii recyklingu, należy przede wszystkim wzrost wymagań w zakresie ochrony środowiska, wyczerpywanie się zasobów surowców pierwotnych, wzrost zapotrzebowania na surowce przetworzone i związany z tym poziom cen. Obok przemysłu wydobywczego dominującą rolę w generowaniu odpadów odgrywa przemysł przetwórczy, zwłaszcza paliwowo-energetyczny i metalurgiczny. Odpady generowane w przemyśle metalurgicznym są zróżnicowane pod względem składu, a przede wszystkim bogate w cenne pierwiastki i substancje chemiczne, które powinny być pozyskiwane do ponownego wykorzystania ze względów ekonomicznych i ekologicznych.  W artykule scharakteryzowano innowacje technologiczne w metalurgii i recyklingu koncentratów cynku. Zwrócono szczególną uwagę na inspirujące znaczenie konkluzji BAT w tym zakresie. Omówiono historię powstawania i przerobu odpadów cynkonośnych w Polsce  i rozwój technik wzbogacania opartych na rodzimej myśli technicznej. Poddano analizie recykling koncentratu cynku z odpadów w zmodyfikowanym procesie przewałowym Waelza. Przeprowadzono dyskusję problemów klasyfikacji uzyskanego w tym procesie pełnowartościowego koncentratu cynku, w świetle przepisów Ustawy o odpadach, rejestracji REACH, nomenklatury taryfowej i statystycznej według Wspólnotowej Taryfy Celnej oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Wacław ADAMCZYK

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,