Tatiana Dworieckaja: Rola emolientów w barierze naskórkowej: wielokierunkowe działanie składników olejów roślinnych

emolient, oleje roślinne, lipidy, bariera naskórkowa, kwasy tłuszczowe, frakcja niezmydlalna.

Działanie nawilżające jest podstawowym oczekiwaniem oraz kryterium konsumentów  w zakresie wyboru preparatu do pielęgnacji skóry. Emolienty są powszechnie stosowaną grupą substancji o charakterze lipidowym odpowiedzialnych za spełnienie danego kryterium. Emolienty różnią się budową chemiczną, a co za tym idzie właściwościami fizycznymi. Dzięki temu mogą wywierać złożony wpływ na barierę naskórkową. Oleje roślinne jako mieszaniny zawierają wiele cennych składników lipidowych o charakterze emolientów, w związku  z tym mogą wywierać wielokierunkowy wpływ na barierę. Dobór odpowiedniej pielęgnacji przez konsumenta najczęściej odbywa się metodą prób i błędów. Przegląd składników olejów roślinnych ze szczególnym uwzględnieniem ich możliwego wpływu na barierę naskórkową pomoże w rozumieniu mechanizmów działania oraz w racjonalnym wyborze tych naturalnych surowców.

Tatiana DWORIECKAJA

Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie,  Wydział Kosmetologii