Katarzyna Michocka, Katarzyna Wybieralska, Julia Stachowicz: Warunki przechowywania a stabilność pomadek ochronno-nawilżających z różnymi olejami roślinnymi w składzie

pomadki ochronno-nawilżające, właściwości użytkowe, pielęgnacja, barwa, testy przechowalnicze.

W pracy opracowano recepturę naturalnych pomadek nawilżająco-ochronnych, które mają w swoim składzie odmienny olej roślinny i sprawdzono ich stabilności w różnych warunkach przechowywania. Do wytworzenia pomadek użyto olejów: kokosowego, z pestek moreli, rycynowego oraz oliwy z oliwek. Podczas całego okresu przechowywania, raz w tygodniu badano: poziom nawilżenia i stopień utraty wody z naskórka, barwę pomadek oraz widma tych pomadek w podczerwieni. Otrzymane wyniki porównywano do wyników uzyskanych z pierwszych pomiarów (zaraz po wyprodukowaniu pomadek). Dokonane analizy umożliwiły ocenę stabilności pomadek w różnych warunkach przechowywania oraz pozwoliły na porównanie ich między sobą. Przeprowadzenie oceny stabilności pozwoliło na ustalenie czasu minimalnej trwałości produktów oraz określenie optymalnych warunków ich przechowywania. Dzięki nim określono jak takie czynniki, jak zmiana temperatury czy dostęp do światła wpływają na jakość kosmetyków.

Katarzyna MICHOCKA, Katarzyna WYBIERALSKA, Julia STACHOWICZ

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Towaroznawstwa,  Katedra Technologii i Analizy Instrumentalnej