Monika Swat, Ryszard Zieliński: Wybielona mikrosfera jako składnik aktywny kosmetycznych kremów peelingujących

wybielona cenosfera, kosmetyczne kremy do peelingu.

W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych dotyczące wybielania cząstek mikrosfery, która stanowi odpad w procesie wytwarzania energii w elektrowniach węglowych. Odbarwienie mikrosfery technicznej zrealizowano na drodze utleniania w środowisku kwaśnym. W pracy przedstawiono także możliwości zastosowania tego odpadu w wyrobach kosmetycznych z wykorzystaniu jego właściwości peelingujących. Zaprezentowano wyniki badań sensorycznych zmiękczającego kremu kosmetycznego do pielęgnacji pięt zawierającego  mocznik oraz wybieloną mikrosferę jako składnik aktywny odpowiedzialny za ścieranie zrogowaciałego naskórka. Na podstawie przeprowadzonych badań sensorycznych oraz konsumenckich wykazano przydatność wybielonej mikrosfery jako składnika aktywnego kosmetycznych kremów peelingujących.

Monika SWAT, Ryszard ZIELIŃSKI

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Towaroznawstwa,  Katedra Technologii i Analizy Instrumentalnej