Możliwości otrzymywania wybielonej mikrosfery do wytwarzania produktów kosmetycznych

cenosfera, utlenianie, kosmetyki.

W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań doświadczalnych dotyczących możliwości wybielania cenosfery, która stanowi odpad w procesie wytwarzania energii w elektrowniach węglowych. W procesie chemicznego odbarwiania cenosfery sprawdzono przydatność różnych utleniaczy nieorganicznych. Stopień wybielania kontrolowano przy zastosowaniu instrumentalnych metod pomiaru barwy. Część badawcza pracy składała się z dwóch etapów. Celem pierwszego etapu był wybór odpowiedniego układu utleniaczy. W drugim etapie określono optymalne warunki procesu wybielania. Otrzymana wybielona mikrosfera nadaje się jako składnik wyrobów kosmetycznych.

mgr inż. Monika SWAT
prof. dr hab. inż. Ryszard ZIELIŃSKI