NOWOCZESNE DERMOKOSMETYKI PRZEZNACZONE DO PIELĘGNACJI SKÓRY SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO

skóra skłonna do trądziku różowatego, dermoko-
smetyki, rynek kosmetyczny.

W niniejszej pracy przeprowadzono analizę polskiej oferty rynkowej dermokosmetyków do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku różowatego. Analizie poddano produkty emulsyjne do dziennej pielęgnacji trzynastu marek dostępnych na polskim rynku w aptekach w okresie od 01.07-30.08.2014 roku. Celem analizy było identyfikacja składników aktywnych oraz deklarowanych właściwości dermokosmetyków. Przeprowadzona analiza wykazała różnice w składzie chemicznym badanych produktów dostępnych na polskim rynku. Skład jakościowy INCI dostępny na opakowaniu dermokosmetyku nie wskazuje, jakie jest stężenie poszczególnych składników w produkcie, pozwala tylko na potwierdzenie obecności surowców mających korzystny wpływ na skórę. Zawartość substancji aktywnych w znacznym stopniu wpływa na właściwości pielęgnacyjne dermokosmetyków. Analiza wykazała, że chociaż badane produkty zawierają różne surowce aktywne, to właściwości dermokosmetyków są bardzo zbliżone – ich główne deklarowane działanie obejmuje redukcję zaczerwienień i nadreaktywności skóry, łagodzenie podrażnień, nawilżanie i ochronę skóry przed promieniami UV. Paulina MALINOWSKA, Barbara KAMCZYCKA Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Wydział Towaroznawstwa Katedra Technologii i Analizy Instrumentalnej.

Paulina MALINOWSKA, Barbara KAMCZYCKA
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu