Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Katarzyna Krasowska, Kinga Suchocka, Maria Rutkowska: Podatność poli(e-kaprolaktonu) na degradację środowiskową w akwenie otwartym i portowym Morza Bałtyckiego.

PODATNOŚĆ POLI(e-KAPROLAKTONU) NA DEGRADACJĘ ŚRODOWISKOWĄ W AKWENIE OTWARTYM I PORTOWYM MORZA BAŁTYCKIEGO.

Słowa kluczowe:
degradacja środowiskowa, woda morska, hydroliza chemiczna i enzymatyczna.

Streszczenie:
Badania obejmowały degradację środowiskową poli(e-kaprolaktonu) (PCL) w akwenie otwartym i portowym Morza Bałtyckiego. Degradacji poddano niemodyfikowany komercyjny poli(e-kaprolakton) o nazwie handlowej „CAPA 680” oraz modyfikowany węglanem wapnia (kredą). W czasie prowadzonej degradacji środowiskowej kontrolowano charakterystyczne parametry w obu miejscach Morza Bałtyckiego i oceniano ich wpływ na degradację poli(e- kaprolaktonu). Podatność PCL na degradację w naturalnym środowisku wody morskiej oceniano na podstawie ubytków masy i zmian morfologicznych powierzchni polimeru. Stwierdzono podatność PCL na rozkład biologiczny w naturalnym środowisku Morza Bałtyckiego. Szybkość procesu biorozkładu zależała od miejsca inkubacji i warunków środowiska. Dezintegrację PCL w otwartym akwenie Morza Bałtyckiego nastąpiła po 13 tygodniach inkubacji, podczas gdy w Porcie Gdynia już po 6 tygodniach. Wyraźne ubytki masy oraz erozja powierzchni PCL po inkubacji w otwartym i portowym akwenie Morza Bałtyckiego są wynikiem enzymatycznej hydrolizy wiązań estrowych, która pełni rolę dominującą w procesie przebiegającym w warunkach naturalnych.

dr inż. Katarzyna KRASOWSKA, Kinga SUCHOCKA, prof. dr hab. inż. Maria RUTKOWSKA
Akademia Morska w Gdyni
Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa
Katedra Chemii i Towaroznawstwa Przemysłowego
ul. Morska 81-87, 81-225 Gdynia
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowe informacje