Bronisław Buczek, Jakub Radzki: Adsorpcja zanieczyszczeń z oleju posmażalniczego dla wytwarzania biodiesla

Adsorpcja zanieczyszczeń z oleju posmażalniczego dla wytwarzania biodiesla

biodiesel, zużyty olej rzepakowy, technologie transestryfikacji.

Streszczenie:
Rozwinięto technologie konwersji zużytych olejów jadalnych i odpadowydh tłuszczów zwierzęcych do biopaliwa odpowiedniego dla standardowych silników Diesla, rozważając wymagania środowiskowej ochrony i poprawy ekonomii stosowanych obecnie procesów tran sestryfikacji. Wszystkie te technologie wymagają jako substraty odpadowe olejów albo tłusz cze o określonych właściwościach fizycznych i chemicznych. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zmian właściwości substra tów otrzymanych ze zużytego oleju rzepakowego poddanego wstępnemu działaniu różnych adsorbentów (węgiel aktywny, utleniony węgiel aktywny i krzemian magnezu). Otrzymane wyniki porównano z wymaganiami jakościowymi dla surowców używanych w różnych tech nologiach transestryfikacji zużytych olejów i tłuszczy.

prof. dr hab. inż. Bronisław BUCZEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie